o firmie

O firmie

Firma P.W. BASIS Sp z o.o. od 26 lat jest producentem podzespołów, konstrukcji oraz komponentów dla przemysłu kolejowego i maszynowego ze stali węglowej, nierdzewnej i aluminium.

Celem spółki jest przede wszystkim zadowolenie klienta, które staramy się osiągnąć dzięki pracy nad doskonaleniem procesów produkcji i nadzoru.

 • 1993

  Rozpoczęcie działalności pod nazwą Zakład Produkcji w Metalu TOK-POL Mirosław Machowski

 • 1997

  Rozpoczęcie działalności P.W. BASIS Mariusz Machowski

 • 2002

  Nawiązanie stałej współpracy z P. Sz. PESA S.A. w Bydgoszczy

 • 2003

  Przekształcenie ZPM TOK-POL Mirosław Machowski w Z.W. TOK-POL Edyta Zwolińska (córka założyciela firmy)

 • 2004
  Przekształcenie P.W. BASIS Mariusz Machowski w P.W. BASIS Sp. z o.o.
 • 2015

  Nawiązanie stałej współpracy z Z.N.T.K. REMTRAK w Warszawie (spółka córka PKP INTERCITY)

 • 2016

  Połączenie firm P.W. BASIS Sp. z o.o. i Z.W. TOK-POL Edyta Zwolińska

 • 2018

  Nawiązanie stałej współpracy z F.P.Sz. H. Cegielski w Poznaniu

Nasze motto:
doskonalenie poprzez jakość

Jako firma rodzinna (100% udziałów należy do rodziny Machowskich) zawsze traktowaliśmy i traktujemy naszą firmę jak coś bardzo osobistego, z jednej strony jako żródło dochodu, a z drugiej spełnienie naszych planów i ambicji. Zatrudniamy około 60 pracowników (w grupie naszych przedsiębiorstw). Dzięki tak niewielkiej załodze jesteśmy w stanie szybko dostosować się do zaistniałej sytuacji i osiągać zamierzony cel produkcyjny, którego efektem końcowym będzie wyrób finalny jakościowo i techniczne, a przede wszystkim terminowo zrealizowany wg oczekiwań klienta.

Firma specjalizuje się w produkcji wysoko złożonych wyrobów, opartej na wykorzystaniu procesów cięcia, gięcia, obróbki skrawaniem na obrabiarkach CNC (centra frezarskie i tokarskie) oraz procesów specjalnych: spawania (posiadamy certyfikat zgodności z EN 15085-2 CL1, EN ISO 3834-2 wydany przez DVS ZERT Dusseldorf).

Jesteśmy producentem podzespołów do pojazdów szynowych dla takich producentów ja PESA S.A. w Bydgoszczy, Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego PKP INTERCITY REMTRAK Sp. z o.o., Fabryka Pojazdów Szynowych H. CEGIELSKI Sp. z o.o.  w Poznaniu, Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim, NEWAG S.A. w Nowym Sączu (za pośrednictwem firmy KOLREM Sp. z o.o.), WAGONY OPOLE w Opolu oraz dla wielu innych kontrachentów z branży kolejowej, hutniczej i górniczej.

Zostaliśmy pozytywnie zaudytowani na zgodność z procesem produkcji pojazdów szynowych dla Kolei Niemieckich DB (kontrakt realizowany przez PESA S.A.) i bierzemy udział w produkcji podzespołów do tych pojazdów.

Stawiane firmie wymagania technologiczne i jakościowe przez kooperantów są wysokie. Spełnienie tych wymogów jest naszym wielkim osiągnięciem i stanowi kolejny etap w rozwoju naszego przedsiębiorstwa, czyli poszerzaniu naszej oferty o bardziej złożone niż dotychczas podzespoły o wyższym stopniu zaawansowania technicznego.

... a wszystko rozpoczął pewien nauczyciel zawodu Mgr Mirosław Machowski.